Kuşkusuz ki doğal dişlere en iyi alternatif olan diş implantları, geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi çiğneme ve konuşma işlevi sunarak yüzünüze estetik ve doğal bir görünüm kazandırır.

İMPLANT – YAPAY DİŞ KÖKÜ

DİŞ İMPLANTI NEDİR?

Bir diş implantı, çene kemiğine yerleştirilen ve eksik bir veya daha fazla dişin işlevini ve estetik görünümünü eski haline getirmek için uygun bir malzemeden yapılmış yapay bir diş köküdür.Yapay diş kökünün yerleştirilmesi, ne komşu dişleri ne de çene yapısını etkilemeksizin kemiği korur ve gerek fonksiyonu ve gerekse de estetik görünümüyle yerini alacağı dişe eşdeğer bir diş protezinin sabitlenmesine olanak verir.

 

İMPLANT TEDAVİSİ HANGİ DURUMLARDA GEREKLİDİR?

Bir veya birkaç dişinizin eksik olması veya zarar görmesi, sadece estetik açıdan sonuçlar doğurmaz, aynı zamanda sağlığınızı da tehlikeye atabilir. Diş eti iltihabı, baş ağrısı, diş çürükleri, diş gıcırdaması, sindirim problemleri veya mandibular eklemde ağrı vb. çoğu durumda implantoloji şiddetle tavsiye edilir.

 

HERKESE İMPLANT UYGULANABİLİR Mİ?

18 yaşından büyük ve diş kaybı yaşayan ve sağlık durumu iyi olan tüm hastalara diş implant tedavisi uygulanabilir. İlaveten, hastanın kemik yapısı implant tedavisi için uygun olmalıdır.
*Ergen yaştaki hastaların iskelet yapılarının tamamlanmış olması gerekmektedir. Başka bir deyişle, çene kemikleri tamamen oluşmuş olmalı ve yeni diş çıkması beklenmemelidir.
*İmplant tedavisinde üst yaş limiti bulunmamaktadır.

 

AŞAĞIDA BELİRTİLEN SAĞLIK SORUNLARI OLAN HASTALARA İMPLANT TEDAVİSİ UYGULANABİLMESİ İÇİN GENEL BİR DEĞERLENDİRME YAPILMALIDIR;

• Diyabet
• Hipertansiyon
• Kronik kardiyovasküler hastalıklar
• Hemofili
• Kan inceltici kullanımı
• Baş ve boyun bölgesi için radyoterapi tedavisi
• Otoimmün (bağışıklık sistemi) bozukluklar
• Kortikosteroid grubu ilaçların kullanımı

 

İMPLANT UYGULAMASININ AVANTAJLARI NELERDİR?

• İmplant doğal diş yapısına en yakın tedavi yöntemidir,
• İmplant yerleştirildiği boşluğa bitişik diğer dişlere zarar vermez,
• İmplant, doğal dişler ile aynı seviyede beslenme işlevini yerine getirir,
• İmplant her türlü eksik diş için rahatlıkla uygulanabilecek olan bir tedavidir,
• İmplant tıpkı doğal bir diş gibi çalışır. Estetik ve uzun ömürlü bir tedavi olan implant aynı zamanda, insan biyolojisi ile uyumludur.

 

FARKLI İMPLANT ÇEŞİTLERİ VE KULLANILAN MADDELER NELEDİR?

Günümüzde pek çok implant çeşidi vardır. Ancak en yaygın kullanılan vida şeklindeki implant türüdür. İmplant çeşitleri, hastanın çene kemiğine ve destek doku kullanımına göre değişmektedir. İmplant çeşitleri nelerdir:
• Subperiostal implantlar: Bu implant çeşitleri kemik üzerinden ölçü alınarak hazırlanır. Bu implantlarla çiğneme kuvveti tüm çene kemiğine dağıtılır. Kafes biçimindedirler. Günümüzde en çok tercih edilen implant türlerindendir.
• İntramukozal insertler: Titanyumdan üretilen implant çeşitlerindendir. Protezlerde retansiyonu artırmak için kullanılırlar ancak günümüzde pek tercih edilmemektedir.
• Endostal (endosseöz) implantlar: Bir ya da birden fazla diş eksikliği durumunda kullanılan implant çeşitlerindendir. Çene kemiğinin içine uygulanmaktadır. Günümüzde yaygın kullanılan implant çeşitlerindendir. Vida, blade, silindirik olmak üzere üçe ayrılır.
• Endodontik stabilizatörler: Zayıf diş yapılarının sabitlenmesi için kullanılan implant diş çeşitlerindendir. Sağlam bir çene yapısı oluşturulmak için kullanılır.
• Transmandibular (transosseöz) implantlar: Kemik hacmindeki yetersizlikleri ortadan kaldırmak için kullanılan bir implant çeşididir. Zor bir tedavi şekli olduğu için günümüzde çok tercih edilmemektedir.

Bu implant çeşitlerinin hepsinin farklı özellikleri vardır. Hastaya uygun implant diş çeşitlerini yüzey özelliklerine bakarak seçmek diş hekiminin görevidir. İmplant tedavisinin başarısı kullanılan implant çeşitlerinin çene kemiğine uyuşmasıyla orantılıdır.

Her ikisi de insan bünyesiyle kusursuzca biyo uyumlu olan iki ana madde, diş cerrahisinde %100 başarı oranıyla kullanılmaktadır: Titanyum ve Zirkonyum.
En sık kullanılan ana bileşen olan titanyumdur. Bununla birlikte titanyum, bazı hastalarda -çok nadiren- alerjiye sebebiyet verebilir ve bu durumda zirkonyum kullanılır.

 

İMPLANT NASIL YAPILIR?

Bir diş implantının takılması, lokal anestezi altında bir diş cerrahı tarafından yapılır. Hastanın, bir veya birkaç röntgen çekiminden sonra ve hastaya uyarlanmış implantların imalatından sonra gerçekleştirilir. Bir implant uygun bir planlama ile 10 dakika içinde bile takılabilir.Hastanın diş ve kemik yapısına bağlı olarak uygulama süresi daha uzun sürebilir.
Uygulamadan sonra, implantın çene kemiğine kaynaşması için gereken bir iyileşme süresi vardır. Bu süre 2-3 ay sürebilir. Bu süre zarfında , hastaya geçici protez takılacaktır. Cerrahi işlemin dikişleri bir hafta sonra çıkarılır.
Son aşama ,implanta kişiye özel kuron veya protezin sabitlenme işlemidir. Abutment (destek), implantın üzerine vidalanır ve yanındaki diğer dişlerle,olabildiğince doğal renkte, şekilde ve boyda olmasına dikkat edilir. Hastanın rahatsız olması durumunda dolgu, implantın üst kısmından kolayca sökülüp, optimal bir adaptasyon için yenisi imal edilebilir.

 

İMPLANTIN ÖMRÜ NE KADARDIR?

İmplantlar, ameliyatta kullanılan ürünlere ve ameliyatı gerçekleştirecek olan diş hekiminin deneyimine bağlı olarak ömür boyunca dayanıklılık sunabilmektedir.
Özenli ve düzenli olarak fırçalanan kuvvetli ve sağlıklı dişetleri, aşındırıcı etkisi olmayan bir diş macunu ve iyi bir diş hijyeni diş implantının hayat süresini artırmaktadır.
Buna karşılık, yıllar içerisinde, aşınmış veya yıpranmış olan kuron veya diş protezinin değişmesi gerekse bile ,mevcut implantın değişmesine gerek olmayacaktır.

 

İMPANT VE KÖPRÜ ARASINDA NE FARK VARDIR?

Köprü, iki sağlıklı dişin arasındaki eksik, oyuk ya da yıpranmış bir dişi değiştirmeyi amaçlar. Bu sağlıklı dişler, porselenden yapılma suni dişe sütun görevi görürler ve tüm dişler metalik bir köprü ile bir arada tutulur. Şayet bir köprü, bir implant yapmaktan daha ucuz ve daha hızlı oluyorsa, bunun hayat süresi sınırlıdır (en fazla 10 ila 15 yıl) ve implantın aksine, köprünün altındaki bölüme çiğneme esnasında daha az ihtiyaç duyulmasından ötürü kemik zayıflaması riski içerir. İmplant, en iyi derecede diş sağlamlığını temin eder ve ömür boyunca kalır.

 

DİŞ İMPLANTINI NEDEN TÜRKİYE’DE YAPTIRMALIYIM?

İstanbul, Avrupadan ortalama olarak 3 saatlik bir uçuş ile ulaşılabilen yakın bir destinasyondur. İstanbula, yaz sezonu hariç gayet uygun havayolu tarifeleriyle ulaşmak mümkündür. Ülkemizde, diş hekimliği alanında son yıllarda çok hızlı bir ivme yakalanmıştır. Avrupanın bir çok ülkesinden, ülkemize, gerek diş hekimliğinde kullanılan son teknolojiler ve gerekse de alanlarında uzmanlaşmış olan başarılı diş hekimlerimiz nedeniyle her yılö artan sayıda tedavi amaçlı kişi gelmektedir.
Polikliniğimiz, yurt dışı hastalarımıza, talep edildiği takdirde, transfer ve otel ücretlerini de içeren paketler sunmaktadır.
Sonuç: çok yüksek memnuniyet oranları ve tekrar hayata içinizden geldiği gibi gülümsemek.