DİŞ DOLGULARI

Diş dolgusu, dişteki çürük kısımların temizlenmesinin ardından dişin yapısına ve formuna uygun bir maddeyle yenilenmesi işlemidir. Uygulama öncesinde çürük kısım dişten alınarak diş temizlenir ve oluşan boşluk dişinize uygun dolgu ile doldurulur.

Bu yöntem, çürük nedeniyle hasar görmüş bir dişin normal işlevini ve görünümünü sağlar.

 

DİŞE GÖRE DOLGUNUN BELİRLENMESİ

Herkes için dolgu tipi aynı olmayabilir. Doğru dolgu tipini belirleme de çürüğün büyüklüğü, dolgu maddelerine karşı alerji durumunuz, dolgu yeri, maliyeti gibi unsurlar belirleyicidir.
Dolgu için kullanılan malzemeler, porselen (inley & onley ), kompozit ve amalgamdır.
Günümüzde porselen dolgular gerek, diş rengine en yakın dolgu olmaları ve gerekse de dayanıklı olmaları nedeniyle, daha çok tercih edilmektedir.

 

İNLEY & ONLEY RESTORASYONLAR

Madde kaybı çok fazla olan dişlerde, kalan diş dokusunun ölçüsünün alınarak laboratuvar ortamında hazırlanan dolgulardır. Koruyucu diş hekimliğinde dişin mevcut dokularının korunması için geliştirilmiş bir yöntemdir.

 

İNLEY & ONLEY DOLGULAR

Dişin kayıp veya eksik bir kısmını değiştirmek için dolgu veya kuron yerine kullanılırlar. Bu estetik çözümler genellikle yeterli diş malzemesi kalmadığında veya bir kaplamayı tutamayacak kadar hasar görmüş dişler için kullanılır.

İkisi arasındaki fark, kapladıkları diş alanındadır. İnley dolgular dişlerin çiğneme yüzeyinde bulunan tepecikler arasında yer alırlar.Onlay dolgular ise bir ya da birden fazla tepeciği kapsayacak şekilde ve daha geniş alanlara yapılır.

Inley & Onley dolgu yapımında hangi malzemeler kullanılır?
İnley & Onley seramik, fiberle güçlendirilmiş bir kompozitten oluşur. Temas halindeki dişlerin porselen olması durumunda uygun materyal de tercih edilebilmektedir.

İnley & Onley dolgular neden alternatif haline gelmiştir?
Kanal tedavisi görmüş bir diş veya ciddi şekilde çürümüş dişler için kullanılırlar. Burada çürümüş kısım temizlenir ve dolgu yerleştirilir. Genel olarak, kanal tedavisi olan dişlerde veya ciddi şekilde çürük bulunan dişlerde, çürükler temizlenir ve kalan sağlıklı diş dokusunun bitişik dişe / dişlere dayanak olması sağlanır. Bitişik dişle temas noktası yoksa, tükettiğiniz yiyecekler aralarında kolayca birikerek diş dokusunda ve diş etlerinde sorunlara neden olur. İnley & Onley , takılmadan önce istenen ölçülerde hazırlanıp hazırlanmadığı prova edilir ve her şey planlandığı gibi ilerler ise seramik dolgu hekim tarafından adeziv sistemle yerine entegre edilir ve çevre dişler ile bütünleşmesi sağlanır. Son uygulama olarak dolgunun üzerine cila ve polisaj uygulaması yapılır.inde hazırlanır.
İnley & Onley dolgular, geleneksel dolgu malzemesine göre aşınmaya ve çiğneme basıncına karşı daha dayanıklıdır.

İnley & Onley dolgular ne kadar dayanıklıdır?
Bu dolgular, yapıldıkları malzemeye, orijinal dişin durumuna, çiğneme kuvvetlerine, hastanın ağız hijyenine ve diş hekimine düzenli ziyaretlere bağlıdır. İnley & Onley dolgular genellikle çok uzun yıllar boyunca kullanılırlar.

İnley & Onley uygulama prosedürü?
İlk ziyarette, dişin çürümüş kısmı çıkarılır ve dişin kalan sağlıklı diş yapısına bakılarak , hangi dolgu türünün uygulanacağına karar verilir. Diş ve çevresindeki dişlerden bir kalıp alınır. Daha sonra diş geçici bir dolgu malzemesi ile doldurulurken, kalıp laboratuvara iletilir.
İkinci ziyarette geçici dolgu kaldırılır ve İnley veya Onlay takılır ve her şey planlandığı gibi ilerler ise seramik dolgu hekim tarafından adeziv sistemle yerine entegre edilir ve çevre dişler ile bütünleşmesi sağlanır. Son uygulama olarak dolgunun üzerine cila ve polisaj uygulaması yapılır.

İnley & Onlay dolgu takıldıktan sonra ne yapılmalıdır?
* Dolgunun sertleşmesi için iki saat geçmesi gerekmektedir bu nedenle, hasta ilk iki saat içinde içebilir, ancak iki saat doluncaya kadar hiçbir şey yememelidir.
* Günlük bakım önerileri orijinal dişlerle aynıdır: diş ipi kullanımı ile birlikte sık fırçalama ve diş hekimine periodik olarak gitmek.

İnley & Onley dolgularının avantajları nelerdir?
* Estetik açıdan iyi bir görüntü verirler,
* Kalan sağlıklı diş dokusunu korurlar,
* Daha fazla çürüme riskini en aza indirirler,
* Tedavi gören diş , yanındaki diğer dişler ile tamamen uyumludur,
* Çatlamış ve yontulmuş dişlerin tedavileri sağlanır.