1 GÜNDE İMPLANT

1 Günde (Aynı Gün) İmplant
Diş implantları, çene kemiğinin içine yerleştirilen, vida şeklinde metal malzemelerdir. Bu implantlar yerleştirilecek yapay dişlerin köklerini oluştururlar. Normal şartlar altında kronların, köprülerin implant üzerine yerleştirilebilmesi için, bu bölgelerin tamamen iyileşmesi beklenir. Bu iyileşme süreci ise genellikle 2 ila 3 ay sürer. 1 günde implant, aynı gün içerisinde implant ve protezlerin yapılması işlemidir. Bu işlem için hastanın sağlık durumu göz önüne alınır. Hastanın, çene kemiğinin ve kemik yoğunluğunun, implant tedavisine uygun olup olmadığı kontrol edilir. Ağız içinde farklı komplikasyon oluşmaması gerekmektedir. Gerekli durumlarda hastaya kemik güçlendirme tedavisi uygulanır. Hastaların, hızla ve sağlıklı dişlere ulaşmasını sağladığı için en çok tercih edilen yöntemdir.

Bir Günde İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?
Dijital diş hekimliği kapsamında, tedavinin tüm aşamalarında teknolojik ölçüm ve görüntüleme cihazlarından istifade edilmektedir. Bu kapsamda, tedavi öncesinde hastanın panoramik X-Ray görüntüsü alınır ve ayrıca, ağız içi tarayıcı 3-D teknolojisi ile hastanın ağzının, dişlerin ve kemiklerin mevcut hali; diş etrafındaki yumuşak ve sert dokular dijital ölçüm aletleriyle taranır ve üç boyutlu olarak bilgisayar ortamına aktarılır. Elde edilen dijital veriler neticesinde tedavi planlaması yapılır. Planlama hastanın onayının alınmasına müteakiben başlar. İmplant, bir cerrahi işlem neticesinde yerleştirilir ve bu süre yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. Daha sonrasında geçici ( protez) dişler hastanın ağzının içerisine yerleştirilir ve hastamız 3 aylık iyileşme sürecini konforlu bir şekilde geçirir. Ölçüsü alınmış implant dişler yapıldığında hastanın onayına (renk, boyut ) müteakiben kalıcı olarak hastanın ağzına yerleştirilir. İşlemlerin sona ermesiyle hastalar, sağlıklı dişlerine kavuşur.

Bir Günde İmplant Tedavisi Avantajları
Dijital diş hekimliğinin altyapısı üç boyutlu ölçümlerden ve teknolojik cihazlardan oluşmaktadır. Bu sayede ağız ölçümlerindeki muhtemel hatalar ortadan kalkmakta; ağız ölçümüne göre birebir tedavi materyalleri hazırlanmakta; dijital ortamda tasarlanan diş formu sayesinde hasta tedavi sonrası oluşacak görüntüye dair fikir edinebilmektedir. Klasik implant tedavisiyle kıyaslandığında çok daha kısa sürede sağlıklı dişlere sahip olunur. Hızlı sonuç alınması nedeniyle hastalar günlük yaşamlarına kesintisiz olarak devam ederler. Gerek hızlı iyileşme süreci ve gerekse de hastalara kattığı estetik ve konfor nedeniyle hastalar sosyal hayatlarına kolay adapte olur. Ayrıca, hastaların yeme-içme fonksiyonları da akamete uğramaz. Temizlemesi oldukça kolay olup, doğal diş görüntüsü sağlar.

Bir Günde İmplant Kimlere Uygulanır?
Bu tedaviden en çok klasik implant yöntemi ile beklemek istemeyen , zamanında tedavi olmayı ihmal etmiş, sallanan ve hoş gözükmeyen dişlere sahip hastalar faydalanır. Bu hastalar tedavi sonrasında sağlıklı, güçlü dişlere kavuşmanın yanında, yeni sahip oldukları çekici gülüşlerinin doğal sonucu olarak yüksek bir özgüven hissine de sahip olurlar.

Tedaviye uygun diğer hastalar da damak protezlerini kullanmakta güçlük çekenler, diş ve dişeti hastalıkları yüzünden kemik erimesi yaşayanlar, genetik olarak dişi eksik olanlar ve bir kaza sonrası diş kaybı yaşayanlardır. Vurgulanması gereken bir önemli bir husus daha vardir ki oda; implant diş tedavisi kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir. Bu da ancak kişinin diş hekimi tarafından muayene edilmesi sonucu belirlenebilmektedir.
Bu değişiklik tedavinin uygunluğunu etkilediği gibi süresini de etkilemektedir. Bir Günde İmplant
tedavisi de ancak diş hekimi kontrolünden sonra onaylanabilmektedir.

Bir günde implant tedavisi her kişiye yapılabilir mi?
İmplantların ve dişlerin bir günde tamamlandığı tedaviler son yıllarda sık uygulanmaya başlandığını görmekteyiz. Özellikle, çene kemiği yapısı bu tedaviye müsait olan hastalarda implantların dişler çekilmiş olsa bile aynı günde uygulanması ve arkasından hemen aynı gün dişlerin takılması mümkün olabilmektedir. Bir günde implant tedavisi, yoğun enfeksiyon sebebi ile ileri derecede kemik kaybı olan hastalarda uygulanmayabilir. Hastanın bir günde implant tedavisine uygun olup olmadığı da muayeneden sonra diş hekimi karar verir.