ALL ON 4 TEDAVİSİ

All-on-4 implant tedavisi diş kaybı olan hastalara belirli açılarla 4 tane implantın yerleştirilmesi ile uygulanan bir sabit protez tekniğidir. Bu tedavi yöntemi sayesinde hiç dişi olmayan hastalar bile bir günde sağlıklı dişlere kavuşmaktadır. Son yıllarda diş hekimleri tarafından en çok tercih edilen tedavilerin başında gelen All-on implantlar, 4 adet implant uygulaması içermektedir. Bu yöntem, ileri düzeyde kemik kaybı olan hastalarda bile başarılı sonuç verebilmektedir.

All-on-4 implant tekniği için öncelikle hastanın alt ve üst çenesinin detaylıca görüntülenir. Bunun sonucunda yapılan değerlendirmelerle tedavi süreci planlanmaya başlanır. All-on 4 implant tekniğinin standart implant yöntemine göre en büyük avantajı çok daha uzun ömürlü olmalarıdır. Ayrıca klasik implantların bir diğer dezavantajı tedavi sürecinin çok daha uzun olmasıdır. Klasik yöntemde genellikle en az 8 implanta ihtiyaç duyulur. Bu vidalar yerleştirildikten sonra üzerlerine protez dişlerin yerleştirilmesi için en az 3 aylık bir süre beklemek gerekmektedir. Buna karşın, All-on-4 yöntemi hastalara tek bir işlemle sağlıklı dişlere sahip olma şansı sunmaktadır.

All-on-4 implant üst ve alt çeneye ön kısımdaki implantlar 90 derece, arka kısımdakiler ise 45 derece açıyla olacak şekilde yerleştirilmektedir. Aynı gün implantların üstüne geçici protez dişler takılır. Ortalama 3 aylık bir süre içinde vidaların bu geçici protezlerle kaynaşması beklenir. Daha sonra ise hastaların kullanacağı kalıcı dişler takılarak tedavi tamamlanmaktadır. All-on-4 tedavisi estetik bir sonuç yaratmanın yanı sıra, ileri düzeyde diş kaybının yol açacağı ciddi problemleri de ortadan kaldırmaktadır. Bu yöntemin en iyi avantajı tamamen dişsiz ve ileri düzeyde kemik yetersizliği olan hastalarda bile uygulanabilmesidir. Yaklaşık 10 yıldan beri diş hekimleri tarafından kullanılan All-on-4 implant tedavisi oldukça yüksek bir başarı oranına sahiptir.

Bu işlemin herhangi bir riski yoktur. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen operasyon sonrasında komplikasyon gelişme olasılığı son derece düşüktür ve neredeyse hiç rastlanmamaktadır. All-on-4 uzun yıllardır diş hekimliği dünyasında var olan bir yöntem olduğundan günümüzde modern teknolojinin de kullanımı ile birlikte çok güvenilir bir operasyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak, All-on-4 diş implantları herkese uygun bir tedavi değildir. Bu tedavi için aranan öncelikli koşul hastaların genel sağlık durumunun uygun olmasıdır. Diyabet ya da yüksek tansiyon gibi kronik rahatsızlıklar tedavi için engel teşkil etmektedir. Bunun dışında tedavi için bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır. All-on-4 dental implant tedavisi ile 80 yaşındaki hastalarda dahi başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Hastaların en çok merak ettiği konulardan biri tedaviden sonraki beslenme düzenidir. All-on-4 implant işleminden sonra hastalar hemen yemek yemeye başlayabilirler. Ancak geçici protezlerin kullanılacağı 3 ay boyunca çok sert besinlerden kaçınmak yararlı olacaktır. Sert besinlerin bu protezlere zarar vermesi durumunda, implantlarda bir kayıp yaşanmaması için hemen müdahale gereklidir. Kalıcı dişler yerleştirildikten sonra ise hastalar her besini rahatlıkla tüketebilirler.

Uygulama sonrası ilk gün hafif bir ağrı hissedilebilir, hekimlerimizin vereceği ağrı kesiciler bu sorunu kolaylıkla kontrol altına alacaktır. İlk günler şişlik ve hafif bir acı görülmesi normaldir ancak bu belirtilerin uzun sürmesi ya da kontrolden çıkması durumunda hiç zaman kaybetmeden diş hekimimize başvurulması gerekmektedir. Hastalar ağız ve diş bakımlarını aksatmamalıdır.