PROTEZ DİŞLER

KÖPRÜ DİŞ NEDİR?
Diş eksikliğinden kaynaklı oluşan ağız içindeki boşlukların doldurulması için, ağız içindeki boşluğun iki tarafında bulunan dişlerden destek alınarak oluşturulan tedavi yöntemine köprü diş denir. Köprü diş yapılırken kullanılan malzemelerin içeriği genellikle metal destekli porselen ve zirkonyum destekli porselendir.

KÖPRÜ DİŞ ÇEŞİTLERİ

Geleneksel Köprü Diş:
Geleneksel köprü diş tedavisi, eksik dişin iki tarafında bulunan sağlam dişlerden destek alınarak yapılan ve en yaygın kullanılan yöntemdir.

Maryland Köprü Diş:
Diğer adı kanatlı köprü olarak bilinen maryland köprü, sağlam olan dişlerden destek alınarak komşu dişlerin arka tarafına yapıştırılması sonucu dişlerin kesilmeden yapılan işlemdir. Yapıştırılma yöntemiyle olan maryland köprü diğer köprülerle kıyaslandığında dayanıklı olmadığından daha az tercih edilen yöntemdir.

İmplant Köprü Diş:
İmplant köprü diş, geleneksel köprü dişteki gibi köprüyü destekleyecek komşu dişin ağız içinde bulunmadığı durumlarda destek görevi görecek komşu dişin yerine kullanılır.

Serbest Sonlu Diş:
Serbest Sonlu Diş, yapılacak köprü dişin bir tarafında sağlam destek dişin bulunduğu durumlarda hazırlanan yalancı diş ile aşındırılan destek dişe tutturularak yapılan yöntemdir.

 

KÖPRÜ DİŞ NASIL UYGULANIR?

Ağız içinde oluşan boşlukların yerine köprü diş yapılabilmesi için panoramik röntgen eşliğinde ilk muayene yapılır. İlk muayene de hasta hikayesi dinlenerek yapılacak işlem hastaya detaylı şekilde anlatılır. Daha sonrasında ağız içi durumuna göre enfeksiyon oluşturabilecek sıkıntılar giderildikten sonra, köprü diş yapılabilmesi için dişler az doz anestezi ile kaplamanın oturacağı şekilde küçültülerek kesilir. İkinci aşamaya geçildiğinde ölçü macunu ile diş ölçüsü alınır ve kısaltılan dişlerin kötü görüntü ve hassasiyet oluşturmaması açısından geçici diş takılır. Alınan ölçüler doğrultusunda yapılacak olan köprü dişin takılması için verilen ikinci randevu da öncelikle köprü dişin kesilen dişlerle olan uyumu ve renginin provası yapılır. Yapılan prova sonrasında hastalarımızın da onayıyla köprü diş yapıştırılır.

 

KÖPRÜ DİŞ AVANTAJLARI
Doğal bir görünüm kazandırması ile birlikte eksik olan dişlerden kaynaklı konuşma zorluğunun giderilmesi için de etkili yöntemlerden bir tanesidir. Eksik dişlerin yerini doldurulmasından dolayı yüz yapısının kendini korumasına da yardımcı olmakla birlikte, yeme-içme problemlerinin de giderilmesi en önemli avantajlarındandır. İki randevu sonucu işlemlerin tamamlanması mümkün olduğundan kısa sürede sağlıklı dişlere kavuşmak mümkündür.

 

KÖPRÜ DİŞ DEZAVANTAJLARI
Köprü diş yapılabilmesi için dişlerin küçültülmesi hassasiyet ve diş eti problemleri ortaya çıkabilse de ağız bakımının doğru yapılması ve tedavi öncesi ağız içinin detaylı şekilde temizlenmesi sonucunda bu sıkıntılar yaşanmayacaktır.

 

KÖPRÜ DİŞ NE KADAR SÜRE KULLANILIR?

Köprü diş kullanımın ömrü kişinin ağız içi hijyenine dikkat etmesine göre ve beslenme şekline göre de değişiklik göstermektedir. Genellikle 10-15 yıl arasında kullanım süresi olan köprü dişin kişiye göre 20-25 yıl kullanımı söz konusu olabilmektedir.

SABİT PROTEZ

Sabit Protez Nedir?
Ağız içinde meydana gelen problemlerden dolayı kişiler diş kaybına uğrayabilir. Uğranılan kayıp sonucu konuşma zorluğu, yeme-içme sıkıntısı ve estetik görüntü gibi konularda zorlanma yaşanabilir. Bu kaybın giderilmesi için yapılan tedavilerden bir tanesi de sabit protezdir. Sıklıkla yapılan sabit protez çıkma sıkıntısı olmadığı için daha sık tercih edilen bir yöntemdir. Dişler küçültülerek, diş dokusuna yakın malzemeler kullanılarak laboratuvar da hazırlanan protezler dişlerin üstüne yapıştırma yöntemi ile yapılır. Malzeme çeşidine göre sabit protez, porselen destekli, zirkonyum destekli ve lamine kaplama olarak değişiklik göstermektedir.

Sabit Protez Ne Kadar Süre Kullanılır?
Sabit protezin kullanım süresi 5 yıldır. Dokularda oluşabilecek tahribata göre sabit protezde düşme meydana gelebilir. Diş hekimine düzenli gidilen muayene ve iyi yapılan bir bakım sonucu bu süre uzayabilir.

Sabit Protez Avantajları
Sabit protez ile hastaların konuşma ve yeme-içme fonksiyonlarına, estetik görünümlerine tekrar kazanım sağlanır. Ağız içinde çıkma gibi bir durum söz konusu olmadığı için kullanımı kolaydır. Estetik olduğu için kişilerin kendi dişinden farklı hissetmesi söz konusu değildir.

Sabit Protez Dezavantajları
Sabit protezler de hijyen ile ilgili sıkıntı yaşanabilse de öncesinde yapılan tedaviler ve sonrasında yapılacak bakım sayesinde bu sorun en aza kadar iner. Diğer tedavilere göre maliyetli olsa da estetik görüntü açısından diş yapısına en yakın tedavi yöntemlerinden biri olduğu için bu dezavantaj göz ardı edilebilir.

Sabit Protez Nasıl Uygulanır?
İlk muayene sonrası hasta isteğine göre kullanılacak malzemeye göre yapılacak sabit protez çeşidi belirlenir. Kesim gereken dişler küçültülerek ölçü alınır. Alınan ölçü sonrası hazırlanan malzemeye göre protezlerin öncelikle alt yapı provası yapılır. Kişinin ağız içine uygun yapılan protezlerin diğer dişlerle uyumu, estetik duruşu kontrol edilir ve hastanın onayı ile protezler cila için laboratuvara gönderilir. Cila işlemi sonrasında tekrar prova yapılır ve simantasyon (yapıştırma) işlemi gerçekleştirilir. Son olarak yapılan protezlerin artıkları temizlenir ve hastaya kullanım ile ilgili bilgi verilir.

ÇITÇITLI PROTEZ

Çıtçıtlı Protez Nedir?
Kişilerin ağız içinde çok fazla diş kaybı bulunması durumunda sabit protez yapılamayacağından çıtçıtlı protez tercih edilir. Dişlere gizli yuvalar yapılıp ve protezlerin yuvalarda tutunmasına çıtçıtlı protez denir. Kişiye özel olarak hazırlanır ve bu sayede oynama gerçekleşmez. Temizliği kolay olmasından kaynaklı uzun ömürlüdürler.

Çıtçıtlı Protez Avantajları
Çıtçıtlı protez, protezler arasında en yaygın protez çeşidi haline gelmiştir. Bunun nedenlerinden ilki ise uzun ömürlü protez olmasıdır. Kullanımı da bir o kadar kolay olan çıtçıtlı protezin tedavi aşaması da oldukça kolay ve hızlıdır. Bu sayede de sağlıklı dişlere kavuşmak oldukça kısa sürer. Hareket etmesi söz konusu olmadğından günlük hayatta kolaylık sağlar. Ağız içine herhangi bir sıkıntı yaratması söz konusu değildir.

Çıtçıtlı Protez Nasıl Uygulanır?
Ağız içine tam oturması için ölçü alınarak yapılır. Alınan ölçüler sonucu provalar sağlanır. Çıtçıtlı protezin yerleştirilmesi için dişlerin ve protezlerin üstüne tutucular yerleştirilir. Dişler kilit sistemi ile birbirine geçirilir. 10 günlük bir tedavi ve en az 3 seans sonucunda işlem tamamlanarak sağlıklı, estetik görünümlü dişlere kavuşulur.